18.1 Písmenové a grafické značenie v schémach elektroinštalácií
doc. Ing. Dionýz Gašparovský
Označovanie funkčných jednotiek v schémach, elektrických inštaláciách a v rozvodných zariadeniach riešila norma STN 01 3306:1982 „Výkresy v elektrotechnike. Elektrotechnické schémy. Písmenno-číslicové označovanie”, ktorá je však od roku 2005 bez náhrady zrušená. Tvorbu technickej dokumentácie v elektrotechnike v súčasnosti rieši celý rad európskych noriem, ktoré sú prehľadne uvedené v kap. 13.4.1.
V tejto kapitole uvedieme stručný prehľad najdôležitejších písmenovo-číslicových a grafických označení používaných v schémach elektroinštalácií a na elektrických zariadeniach.
Prehľad písmenového značenia funkčných jednotiek je v tab. 13.6.1. Graficky sa jednotlivé prístroje a zariadenia kreslia v schémach v základnom stave, t. j. v stave bez pôsobenia vonkajších vplyvov (napätia, prúdu, tlaku, teploty). To znamená:
-
prístroje samočinne sa vracajúce do východiskovej polohy pôsobením pružiny (tlačidlá v nestlačenej polohe),
-
prístroje, ktoré sa samočinne nevracajú do východiskovej polohy, ale môžu zaujať viac polôh, sa kreslia v normálnej vypnutej polohe (prepínač v polohe 0),
-
prístroje ovládané elektromagneticky sa kreslia v polohe, ktorá zodpovedá stavu bez napätia (stýkač a relé bez pritiahnutej kotvy),
-
prístroje na indikáciu stavu sa kreslia v polohe bez pôsobenia média (tlakové spínače bez pôsobenia tlaku).
Do schém sa podľa potreby vpisujú typové označenia, technické údaje, menovité hodnoty a charakteristiky strojov a prístrojov podľa tabuľky 13.6.2. Tieto údaje sa tiež uvádzajú priamo na strojoch, prístrojoch a zariadeniach alebo sú súčasťou štítka.
Na prístrojoch a zariadeniach sa vo všeobecnosti udávajú tieto údaje:
-
identifikačné údaje: označenie výrobcu (text alebo logo), typové označenie (katalógové, výrobné alebo iné identifikačné číslo), číslo príslušnej normy,
-
menovité hodnoty (pozri tab. 13.6.2 a 13.6.3),
-
ďalšie prevádzkové a informačné údaje (počet pólov, schéma zapojenia a pozri tiež tab. 13.6.4).
Pre označenie svoriek prístrojov a zariadení platí tab. 13.6.5.
Počet a druh uvádzaných údajov priamo na prístrojoch a zariadeniach závisí od zložitosti aj veľkosti prístroja. Na malé prístroje nie je možné vypísať všetky potrebné údaje, preto je ich potrebné hľadať v príslušných katalógoch. Niektorí výrobcovia však okrem bežného obchodného katalógu vydávajú aj samostatný technický katalóg alebo technické listy, kde sa dajú nájsť aj podrobnejšie informácie o vlastnostiach alebo použití výrobku, napr. pokyny na montáž, inštaláciu alebo zapojenie, prevádzkové charakteristiky a pod.

Tabuľka č. 13.6.1 Prehľad písmenového značenia funkčných jednotiek

Tabuľka č. 13.6.2 Základné technické údaje elektrických strojov, prístrojov a zariadení

Tabuľka č. 13.6.3. Prehľad najdôležitejších menovitých údajov udávaných v schémach a/alebo na prístrojoch